Warning: Missing argument 1 for get_post(), called in /nfs/c01/h13/mnt/33771/domains/poorgirleatswell.com/html/site/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/class-opengraph.php on line 506 and defined in /nfs/c01/h13/mnt/33771/domains/poorgirleatswell.com/html/site/wp-includes/post.php on line 371

The $25 Shopping Cart, version 7.0

Pin It

It’s been quite awhile since I’ve done a $25 Shopping Cart post, hasn’t it? It’s not that I haven’t been keeping up with my little habit; I just haven’t ventured out to stores other than Safeway, Trader Joe’s or the Co-op over the past few months. Now that my ankle’s healed and that I haven’t had anymore bouts with bronchitis & asthma flare-ups, not to mention the fact that the weather is finally starting to figure out that it’s spring, I have been out & about a lot more than I was over the winter. And that means finding other stores where I can challenge myself to get some great deals!

For those of you who are new to PGEW and haven’t read one of my $25 Shopping Cart posts, here’s a quick run-down about my little project: Because I was usually left with about $40 after paying my rent (and that’s on a good day when I’m actually current on rent and have a steady job, not a temp one like right now!), money that I had to make sure would last until the next time I got paid, I decided I really had to start reining in my grocery shopping during such scary moments. I had to make sure I stayed within a very strict budget but I also had to make sure I bought enough food to last me a couple of weeks until the next paycheck.* For me, the easiest place for me to do this without having to worry too much about price is Trader Joe’s; it’s not as expensive as a lot of folks assume it is and I feel confident that I’m buying quality food. However, Trader Joe’s do not (yet) exist everywhere, so I wanted to demonstrate that this exercise can be done at practically any grocery store you come across. With the help of some careful shopping, impulse control, and a running mental inventory of what I had left at home, I realized I could do this at places that didn’t seem possible to get such value, like Whole Foods Market. Nowadays, I like to challenge myself at different grocery stores, and this month I chose to head over to La Superior.

La Superior is a chain of Mexican/Hispanic foods markets and there are plenty of similar chains like Mi Pueblo, Vallarta, etc., strewn across the state. Part of the reason why I like venturing out to these types of stores is because one can find all sorts of authentic Latin groceries that one can’t usually find at traditional grocery stores in addition to a few conventional, national brands. But the real reason I like to visit stores like La Superior is because of the incredible deals on quality produce and meats. From cilantro regularly priced at $0.49/bunch vs. the exorbitant $1.29/bunch price you’ll pay at places like the Co-op or Raley’s, to ridiculous deals like $0.89/lb fresh chicken drumsticks daily, it’s impossible not to find amazing prices at this type of store. And the quality is excellent! The produce is almost farmers market beautiful (read: not covered in wax & fluoridated water) and their meats, seafood and cheeses are lovely and fresh and never covered in freezer burn.

This particular shopping trip proved quite fruitful as I was able to get a few items I wouldn’t normally be able to find at my local Safeway or even TJ’s. I scored an awesome deal on some fresh shrimp as well, which is truly fabulous because I’ve been going through some serious crustacean withdrawals lately. I made sure to take my time and look through every aisle and made some awesome discoveries like Salvadorean foods & spices, and was shocked to find they even sold random things like quail eggs! Since those are usually found only in specialty gourmet stores, it was quite a surprise. Anyway, here’s what I managed to score this time around:

~ 1 bunch cilantro – $0.49
~ 3 giant chicken leg & thigh pieces – $1.49/lb
~ 1.67 lbs medium shrimp (41-50 ct), fresh – $5.63 (!!!)
~ 1.5 lbs Roma tomatoes – $1.19/lb
~ 1 pack Guerrero “Fresquirica” tortillas – $2.19
~ 1 lb queso Oaxaca (a special kind of mozzarella; imagine giant string cheese) – $2.89
~ 1 lb fresh guavas – $1.99/lb
~ 1 head green leaf lettuce – $0.89
~ 2 bunches green onions – 2 for $0.99
~ 1 cucumber – $0.49
~ 1 2 lb. bag key limes – $2.19
~ 1 16 oz. bottle apple cider vinegar – $1.59
~ 2 large plantains – $0.99/lb
~ 3 fresh mangoes – $0.69/ea

Grand total for this trip: $26.55!

There were a couple of regular grocery items that I had considered buying but my mental math told me I was going to go way overboard if I’d gotten them, so I refrained (but I do miss my Herdez salsa casera & chipotles en adobo!). Though their deals on produce & meats are wonderful, some of their name brand items are slightly overpriced, so it pays to shop carefully at this store. I’m also a bit bummed that I never received my weekly circular with their current sales, because I would have gone yesterday! Apparently that 2 lb bag of key limes would have only cost $0.99. *sob* Still, this was a very productive little excursion and I know I’ll be set with some tasty, nutritious meals for at least a week & a half.

How do I know this? Well, one of the keys to a successful $25 Shopping Cart trip is to make sure you’ve done a running inventory of what you may already have at home. When I have plenty of produce, I try to stock up on grains and a few affordable protein sources to balance everything out. If I’m faced with an empty fridge and a cupboard full of dried legumes and healthy grains like rice, quinoa and couscous, I make sure to get produce and meats to make different meals out of all the ingredients. By knowing what I already have at home, I decrease the risk of doubling up on items I already have enough of, which allows me to spend my small budget on items I actually need.

Here are some sample meals that I could make with tonight’s grocery run and the pantry items I already had on hand. (NOTE: Some of these are already PGEW recipes, some are potential PGEW recipes, and others are just ideas of things I could try):

~ Spicy Shrimp Quesadillas with Pico de Gallo
~ Greek Herb & Garlic Roasted Chicken and Herbed Couscous
~ Garlic-Black Pepper Shrimp & Avocado Salad
~ Fruit salad or smoothies using the mangoes & guavas with some frozen fruit
~ Pollo o camarones con Hogao (chicken or shrimp with a traditional Colombian tomato-scallion sauce)
~ Rice w/black beans and plantains
~ Black Bean, Chicken & Mango Stew
The possibilities are endless and this isn’t an exact list of what I will do with my new purchases, just a brief overview of what one could make with these items. Since a lot of you had asked that I show what I would make with the food I buy when I go grocery shopping and I couldn’t find a good way to show this in a separate post because my menu constantly varies, I thought it would be helpful to add sample ideas of what I could make at the end of a $25 Shopping Cart run. I’ve also received a few emails asking for help with menu planning, so at some point in the next few months I will try to incorporate that onto the site as well.

Hope you all enjoyed this edition of The $25 Shopping Cart! Next stop: either the 99-cent Store or Raley’s/Bel Air. Should be fun!
* Because I live alone and cook for myself and maybe 1 other person, I can keep my budget to $25. Obviously, those of you with larger families would need to increase your budget, but I have gotten emails from folks who have tried this exercise for their 4-6 person families and they’ve been able to get amazing results shopping with just $60! Give it a shot and see how you do!

written by

singer. writer. artist. champagne taste, 2 buck chuck budget. good cook. kooky. chocoholic. patron saint of cats. talker. listener. thinker. sometimes to a fault.

9 Responses to "The $25 Shopping Cart, version 7.0"

  1. Angela @ Nine More Months says:

    Great grocery trip! I get the same results shopping at a local Iranian market for produce. It's always fresh, and I can't beat the prices. $12-$15 usually gets me enough fruits and veggies to last us two weeks. (Family of four!)

    Reply
  2. Sophie says:

    Thanks for posting recipe ideas using what you bought! It helps for the creatively challenged like me ;)

    Reply
  3. sarynp says:

    Just a heads up…You can usually get the store circulars online. I always check before I head out so I can make a list and plan our meals based off of what is on sale that I can match up coupons with and whatever is still in the panty.

    Saryn

    Reply
  4. Carly Findlay says:

    Hi this is a great example of stretching your money further. I know that shopping at smaller specialist stores (like a Mediterranian wholesaler) can be cheaper than a supermarket. But I have noticed from your blog that food in America seems to be much cheaper than food in Australia. I pay around $9 for four chicken thigh fillets, around $7 for 4 lamb chops, and mince is around $6 for 500grams.

    Reply
  5. Mo says:

    I just found you on Foodbuzz. I love your site so far! I wish I had a store near me like La Superior. Finding well-priced fruits and veggies with no wax on them is way harder than it should be.

    Reply
  6. Jacqueline says:

    I shop at WinCo for the "basics" because i can find Roma tomatoes for about 99 cents a pound and the cuts of meat aren't too bad. Now, for killer veggies savings, I go to Food Co but I do not buy things that are not "on ad" that week. Some of their shelf items are costly. In fact, one week about a month ago, Raley's was doing a "buy three, get three" Kelloggs

    Reply
  7. Anonymous says:

    Kimberly, I'm sure you've tried "dented can" stores, such as Grocery Outlet or similar? My local GO has some fantastic deals–albeit, random–and many awesome items that come and go quickly.

    They also carry some reasonably priced basics, and of course even a few not-good deals to just avoid. But mostly I'm shocked at how much I can buy for a week (plus

    Reply
  8. Moriah Norris-Hale says:

    Hi! Kim, these are amazing tips. I can't remember the last time I left the grocery store w/out spending less than like $40 bucks. If you feel like it, stop by Bundle.com sometime and share your secrets! We're all dying to know how to spend money more effectively

    Reply
  9. Shannon says:

    Awesome website. I am definitely looking for ways to save on groceries!!

    Reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>